Доц. Горан Стойковски и гл.ас. д-р Андрей Велчев участват със сериозни доклади в Осма международна конференция, организирана от катедра „Публична администрация“ на СУ „Св. Климент Охридски“, която се провежда днес в Нова Конферентна зала, Ректорат, Софийски университет „Св. Кл. Охридски“, София, бул. „Цар Освободител“ 15.
Вниманието ще е насочено към критична област на управлението в днешно време. Социалната сплотеност изглежда на повърхността като социологическа тема или тема на политологическия анализ. Очевидно е обаче, че държавните ръководства в развитите страни и особено в съвременните демокрации полагат усилия тъкмо в областта на управлението и администрирането на тези процеси. Такива са например кохезионните програми на ЕС, които се отнасят далеч не само до икономическата сфера.
Избраната тема е провокирана от един витаещ в социалното пространство въпрос:
По каква причина заявените усилия за интегритет и сплотеност в съвременните общества сякаш не постигат целите си. Нещо повече. Въпреки декларираните ценности за свобода и сплотеност в обществото, класическите и новите разломи са тревожни. Въпреки институционалния капацитет и административен ресурс за управление и устойчивост в изпълнение на стратегическите политически цели за социална кохезия, социалната среда е по-скоро разединена и конфронтационна по всяка възможна тема в публичния дневен ред.
Всъщност сплотено или атомизирано е модерното общество? Ако стратегическите цели са за социална сплотеност, а реалностите изобилстват от примери за враждебност, антагонизъм, остракизъм и капсулиране по всевъзможни теми, то предизвикателствата за търсене на отговори се отнасят както към теорията, така и към множество казуси на социалната практика.
Доц. д-р Горан Стойковски, ПУ, от катедра Политически науки и национална сигурност представи доклад с интересната тема:
Дестабилизиращия характер на етнорелигиозните разломи в РС Македония, а гл. ас. Д.р Андрей Велчев ще говори за “Политическото взаимодействие с гражданите и обществената съпричастност на политиците към обществото”
Докладите са част от научната дейност на преподавателите във Факултет по икономически и социални науки и Катедра Политически науки и национална сигурност