Титуляр на курса: доц. д-р Веселина Жекова

Студентите,  успешно завършили обучението по тази учебна дисциплина

  1. ще знаят:

Студентите ще придобият знания за същността на местната власт и управлението на публичните процеси в общините, за взаимоотношенията между местната и централната власт в демократичните държави. Ще знаят правомощията и структурата на местната администрация и ще повишат гражданската си култура.

  1. ще могат:

Студентите ще придобият практически умения да взаимодействат с местните власти и да участват компетентно в политическия процес на местно ниво.

Учебният курс по Местна власт и самоуправление е предназначен да осигури необходимия минимум познания в областта на местната политика, структурата и функциите на местните органи и местната администрация, процесите в административно-териториалните единици, особеностите на локалната финансовава политика и т. н. Разглеждат се някои теоретични въпроси, свързани с дефиниране на основните понятия: местна власт, местно самоуправление, децентрализация и деконцентрация, органите на местната власт, отношенията между политиците и администраторите на местно ниво, ролята на администрацията при формулиране на местната политика, отношенията между местната и централната власт и др. Специално внимание се обръща на дефинирането на местните проблеми, управлението на различни типове общини, системата на финансиране на общинските дейности и ролята на регионалните звена в управленската система. Теоретичните аспекти се допълват от анализ на практическото местно самоуправление в България и се правят сравнения с опита на западноевропейските демокрации. Проблематиката се третира, както в контекста на българския опит, така и от гледна точка на световните тенденции в развитието на местното самоуправление.