Титуляр на курса: гл. ас. д-р Елица Христова
Успешно завършилите обучението по учебна дисциплина „Политическа психология”:
ще знаят:
основни обекти, методи и принципи на политическата психология;
основни научни теории за лидерството;
същността и характеристиката на тълпата и масовото поведение;
основни аспекти на ефективната комуникация;
основни групови процеси, протичащи в груповото взаимодействие;
как да анализират информация, необходима за психологичното профилиране на личностните характеристики и специфики в моделите на поведение на политическите лидери.
ще могат:
да разбират и определят характеристиките и типологиите на лидерството;
да разбират и оценяват модели и поведенчески подходи на успешното лидерство;
да идентифицират процесите на груповото взаимодействие;
да разбират и оценяват невербалните сигнали в процеса на комуникация;
да обработват и анализират първична информация, необходима за психологичното профилиране на личностни качества и модели на поведение;
да съставят и аргументирано да обосновават психологичен профил на политически лидери;
правилно да оформят и презентират психологичният профил.
ще формират компетенции за:
готовност за сътрудничество и работа в екип;
толерантно възприемане на социални различия, на историческо и културно наследство;
социално взаимодействие;
мониторинг и анализ на процеси и отношения в групи, общности и в обществото;
диагностика на политически процеси и проблемни ситуации в политиката;
използване на придобитите знания по политическа психология в политологичните оценки и коментари за масови политически настроения.
В курса по „Политическа психология“ студентите ще се запознаят с възможностите на психологическия подход и психометричните техники в обясняването на политическото поведение на граждани, социални групи и социални общности. В учебното съдържание на тази учебна дисциплина са включени теми и проблеми, свързани с разпознаване на връзката между политическата социализация – политическото съзнание (индивидуално, групово, масово) – политическото поведение (социално влияние и групови отношения, манипулация и въздействие на политическата реклама, масово поведение).
Със специален акцент е запознаването с психологични концепции и инструменти (подходи, техники, практики) за обясняване на лидерството и лидерите в политиката като важна и значима сфера на обществен живот и социална практика. В края на курса, студентите ще придобият основни теоретични знания и практически умения за диагностика, анализ и психологично профилиране на личностните характеристики и специфики в моделите на поведение на политическите лидери, ще усвоят техники за ефективна комуникация във формална и неформална среда.
Цел на курса: формиране на практически умения за събиране, оценка и анализ на информация, необходима за психологичното профилиране на личностните характеристики и особености на моделите на поведение на политическите лидери, както и изготвяне на аргументирана презентация на психологичния профил.
Задачата на курса – да запознае студентите с:
основните понятия в политическата психология и научните теории за лидерството;
основните механизми и форми на масовото поведение;
ролята на емоциите като ключов фактор на масовото поведение;
ефективни модели на комуникация;
практически умения за изготвяне на аргументиран психологичен профил на личностните характеристики и модели на поведение на политическите лидери.
Предмет на курса – психологични концепции и инструменти (подходи, техники, практики) за обясняване на лидерството и лидерите в политиката и причините за и формите на масово политическо поведение.
Придобитите компетенции за диагностика, оценка и интерпретация на информацията по отношение на личностните качества и модели на поведение на политическите лидери могат да бъдат използвани в избраните курсовете, които са свързани с изследователска и аналитична работа. Дисциплината е ориентирана към формирането на умения, позволяващи на студентите да използват знанията си в областта на диагностиката за прогнозиране на политически поведения, политически процеси и проблемни ситуации