На 22.12.2022 г. в катедрата беше поставено началото на експериментално изследване в рамките на студентската научно-изследователска работа. Експериментът беше „провокиран“ от дискусия във връзка с решаването на практическа задача по „Гранична сигурност“ от студентите 3-ти курс. В хода на работата всеки студент трябваше да изучи рискова ситуация възникнала в хода на охрана на международно летище и да предложи собствен вариант за действие. При обсъждането възникна спор относно правилността на представените варианти. Изхождайки от научната постановка, че критерий за истината е практиката, спорната ситуация беше моделирана в помещение на университета. Планиран беше експеримент, включващ симулация на основните предложени от студентите варианти за действие. Получените резултати спомогнаха за разбирането значението на научните изследвания за практиката, развитие на аналитичното мислене на студентите и ролята на компетентностия подход в обучението по специалност „Национална сигурност“.