На 14 декември 2023 г. със студентите от бакалавърски програми „Национална сигурност“, IV курс, и „Публична администрация“, III курс се проведе семинар за ролята и мястото на доброволните формирования (ДФ) в Единната спасителна система (ЕСС) на България. По покана на преподавалите по Защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи (ЗНБАК) гл. ас. д-р Илия Ценов и гл. инспектор Васил Димов в дискусията участваха председателят на управителния съвет на „Аварийно спасяване“ – Пловдив г-н Пламен Гюров и специалисти от формированието, участвали в много спасителни операции у нас и в чужбина.

Студентите бяха запознати с дейностите, които се извършват от специализираните органи при бедствия, аварии и катастрофи от г-жа Стилияна Ралева – специалист по въжено спасяване и г-жа Ивелина Попова – парамедик. Те разказаха за обучението, подготовката и участието им с техни колеги в мисии в страната и в други страни. Особен интерес предизвика разказът за драматичните събития след земетресението в Югоизточна Турция и за взаимодействието на екипите от различни страни.

Г-н Гюров представи пред студентите и преподавателите визията за развитието на доброволните формирования, проблемите и възможните решения. Особено внимание се обърна на въпросите за подобряване на организацията и сътрудничеството на основните елементи на ЕСС, за да се подобри качеството на продукта, който дават на обществото – спасяването на живот.