Титуляр на курса: доц. д-р Драгомир Генов

Успешно завършилите обучение по учебна дисциплина „Етнорелигиозни отношения“

ще знаят:

  • развитието и съвременното състояние на етническите и религиозните отношения в България и на Балканите
  • историята и значението на традиционните религии в обществения и духовния живот на България и Балканите
  • ще могат:
  • да проявяват толерантност към различната етническа и религиозна принадлежност, да реализират професионално отношение и участие в етнорелигиозния диалог.

Учебната дисциплина „Етнорелигиозни отношения в България и на Балканите” има за цел да представи развитието и съвременното състояние на етнорелигиозните отношения в България и на Балканите, да формира знания у студентите за тях, както и да проявяват етническа и религиозна толерантност.

Отделено е внимание на етнорелигиозните отношения в България от Освобождението през 1878 г. до началото на XXI век, на православието, исляма, католицизма, протестантизма и юдаизма.

Прави се анализ на сектите и на новите религиозни движения през втората половина на XX и началото на XXI век.

Поставят се за разглеждане съседството и взаимоотношенията между етническите и религиозните общности, актуалната етнорелигиозна ситуация и ролята на религиозния фактор в съвременния свят.

Важно място се отделя на взаимодействието между държавата и религиозните общности и църквите, състоянието на религиозните права и свободи в България, съгласно Конституцията на Република България и Закона за вероизповеданията, гарантиращи свободата на религиозните убеждения и равнопоставеността на вероизповеданията.