Студентите, напълно естествено, имат различни предпочитания за учене, което е следствие на различните характери и темпераменти. Но има методи за обучение, които привличат всички студенти – ролевите и ситуационни игри, както и симулациите. Всички обединени с понятието „интерактивни методи за обучение“. За това в учебните програми се увеличава делът на занятията, където усвоената теория се прилага в учебна обстановка.

Например: Планиране на специализирани операции, Прогнозиране на миграционен натиск, Профилиране на извършители на престъпления и терористични организации. Това са едновременно интересни и сложни задачи, които изискват работа в екип.

Работата в екип въвлича и ангажира студентите, повишава творческия потенциал. В хода на решаване на задачи те откриват нови, оригинални алтернативи, засилва се тяхната концентрация и увереността, че могат да се справят с трудни задачи в условията на висока степен на неопределеност. Обучението се извършва в условия близки до реалната работа по защита на националната сигурност.

Тук следва да посочим една специфика на обучението в специалностите от професионална направление „Национална сигурност“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Смартфони, таблети, лаптопи се използват интензивно в интерактивните занятия! Благодарение на изградената WI-Fi мрежа във всички зали на факултета, те са средство за достъп до информация, от ключова важност за решаване на творчески задачи в дисциплините: Тероризъм и системи за сигурност, Високорискови операции, Контратерористични операции, Миграция и граничен контрол.

Традиционните учебници и учебни пособия се заменят с електронни, разположени на платформата Moodle, до които студентите имат достъп по всяко време, включително по време на лекции и упражнения.