Титуляр на курса: ас. Боян Стоянов
Успешно завършилите обучението по учебната дисциплина „Политическа философия“ ще знаят:
– Да определят предметната област на политическата философия чрез отношението й към мисленето;
– Ще знаят /критически осъзнават/ продуктивните възможности на случилите се в историята на мисленето конфигурации по отношение на политическата реалност;
– Ще познават същността на мнението и отношението му към политическата реалност;
– Ще познават същността на идеологията, нейната функция и разлика от мисленето, както и спецификата на най-значимите случили се исторически идеологии;
– Ще познават религиозния компонент в политическата реалност и неговия властови облик;
– Ще имат ориентация за същността на съвременния политико-идеологически сблъсък от гледна точка на мисленето;
Ще могат:
– Ще могат да развият способност за приложение на политическото мислене в целостта на политическата реалност;
– Ще могат да различават видимостите, идващи от областта на мнението, от реалностите, постигани от мисленето;
– Ще могат да различават институционално-властовите претенции на религията, от чисто мисловният компонент в самата нея;
– Ще могат да разграничават линейния /и манипулативен/ характер на идеологиите от необходимостите на мисленето.
Настоящата програма /въплътена в лекционен курс/ на учебната дисциплина“Политическа философия“ има за цел да постигне значението на термина „Политическа философия“ в структурата на мисленето и да представи понятията, конструиращи това значение. Съществена част от съдържанието на курса е представянето и осмислянето на различните конструктивни възможности на мисленето, случило се под знака на трансцендентността по отношение на политическата реалност. Тази част от курса би могла да бъде осъзната като предлагаща модели, които да бъдат използвани в качеството им на интерпретационни форми за осъзнаване историята на политическото мислене.
Както пред прага на мисленето изобщо, така и пред прага на политическото мислене стои мнението. Неговото осъзнаване /познанието на неговата същност/ е условие за диференцирането му от мисленето, но също така и условие за неговото приложение в политическата практика. Видимостта /закрепваща се във формата на мнението/ има своето естествено място и в политическите идеологии, чиято същност е част от съдържанието на курса.
Предмет на специално внимание в курса е мисленето под формата на диалектика и неговото отношение към политическата реалност. Направен е опит за осъзнаване на един от най-мощните диалектически продукти – Марксовата диалектика, както и нейното влияние върху политико-идеологическите процеси в съвременния свят.
Цел на курса: Да създаде интелектуално възприятие за природата на политическата философия като концентриращ в себе си познанието на политическата реалност и да създаде възможност за „политолога“ да използва творческите възможности на политическата философия.
Задача на курса: Чрез подбор на определени тематични полета да осъществи целта на курса.
Предмет на курса: Да се изведе и покаже мястото на политическата философия в измерението на мисленето, както и да се покажат трудностите /заедно с техните носители/, свързани с достъпа до това измерение; да се обоснове и установи нагласата за ценността на обновлението, промяната и критиката на обществената реалност.