Отмяната на ограниченията за присъствено обучение позволиха провеждането на практически занятия за действие във високорискови ситуации.
През м. април и м. май 2022 г. студентите от трети курс на специалност „Национална сигурност“ проведоха поредица от практически упражнения по: тактическо придвижване, влизане в помещения, задържане на въоръжени правонарушители, анализ и оценка на обстановката и планиране при високорискови операции. Работеха в екип по всички задачи, включително изпълнение на учебна операция, която те самостоятелно планираха.
Защитата на националната сигурност изисква знания и умения за провеждане на тактически действия при операции за задържане на въоръжени и особено опасни правонарушители, обезвреждане на барикадирали се лица, реагиране при безразборна стрелба и масови нарушения на обществения ред.