На 15 януари 2021 г. доц. д-р Иван Станчев, преподавател в катедра “Политически науки и национална сигурност” изнесе публична лекция на тема “Тероризъм, миграция, гранична сигурност от тактически анализи към стратегически заключения”. Бяха разгледани три направления за изследване на националната сигурност, а именно тероризмът, нелегалната миграция и граничната сигурност.

Лекцията се базира на анализите на механизма на терористични атаки, провеждани през последните 20 години, както и на изследвания на миграционните и други социални процеси в Европа. При това се разкрива взаимна връзка между тероризма и имиграцията към ЕС, както по отношение на източника на заплахата, така и в тенденциите, които не могат да се определят като естествени.
Лекцията започна с тактически анализ на терористични атаки, проведени от организации с религиозна идеология.
На основата на сравняване на параметрите на тези атаки и най-вече „модус операнди“ на терористичните клетки, които ги провеждат бяха представени изводи за вероятните тактически, оперативни и стратегически цели на организациите и степента на постигане на тези цели.
Направени бяха и заключения, които обхващат тактическата характеристика на атаките и предположение за наличие на единен стратегически център или единна концепция за водене на операциите на терористични организации с джихадистка идеология.


Беше описана динамиката на терористичната дейност в ЕС (брой атаки и жертви) в периода 2011-2019 г., както и динамиката на имиграцията към Европа в същия исторически период. Сравнени бяха тенденциите в двете явления за откриване на сходства, които не могат да се обяснят от известните (социално-икономически и икономически) теории за тероризма и за миграцията. Изказано бе предположение за управляемост на терористичната активност и имиграцията в ЕС от един субект.


Беше определено мястото (в географски смисъл) на този субект и командно-управленската структура, която използва киберфизическото и киберпространството в организационната си дейност.

Независимо, че елементи на тази структура са изцяло във виртуалното пространство, терористичните атаки се извършват от физически лица, които се инфилтрират през външните граници на ЕС, което определя значението на граничната сигурност и в частност – на граничния контрол в противодействието на тероризма.
Изведено бе заключение за преобладаващото значение на превенцията в анти-терористичната дейност, поради по-ниската ефективност на реакцията (контратероризма).
На основата на сравнение на данните за извършените арести, броя на терористичните атаки в периода 2011-2019 г. и рязко намалялата имиграция в ЕС се аргументира наличието на политически субекти с достатъчен ресурс да управляват терористичната активност и миграционните процеси на територията на Европа и част от регионите на Близкия Изток и Северна Африка.

След представеното изложение участниците имаха възможност да направят коментари или да зададат въпроси на доц. Станчев. В рамките на проведената дискусия след лекцията взеха активно участие с допълнителни анализи и въпроси гл. ас. д-р К. Кръстев от Националния военен университет „Васил Левски“, гр. Велико Търново, гл. ас. д-р Е. Христова, преподавател в катедра ПНСС, ФИСН, ПУ “Паисий Хилендарски”, както и студентката от магистърската програма „Мениджмънт на национална сигурност и антитероризъм“ Юлиана Чаушева.