Титуляр на курса: проф. д-р Йордан Христосков
Успешно завършилите курса студенти:
1) ще имат познания относно:
– Същността, класификациите и съдържанието на различните модели на социалната политика като цяло и по отделните й сектори;
– Теоретичните основи и материално-правните норми в основните системи за социална защита – труда и трудовата заетост, социалното осигуряване и подпомагане, здравеопазването, социалните грижи, корпоративната социална отговорност;
– Научните методи за събиране на информация и анализ на обществените отговорности към социалните потребности;
– Европейският модел на социална политика като теория, ценности, социално-етични норми, методология и стандарти;
– Транспонирането на европейските социално-правни норми и стандарти в националните системи за социално развитие и защита.
2) ще имат умения за:
– Разбиране на теорията и научно интерпретиране фактите, извлечени от социално-политическите процеси и явления;
– Подлагане на критичен анализ и оценка на количествена и качествена информация за големи обществени системи като трудовата заетост, социалното осигуряване и подпомагане, здравеопазването и други;
– Определяне на приоритети и избор на варианти на социални политики в различни сектори и региони;
– Провеждане на изследвания и ръководство на проекти и екипи в социалната сфера.
Курсът по „Социална политика” има за цел:
– Да развие капацитета на студентите да разберат теорията и фактите извлечени от големия брой икономически и социални научни дисциплини като макроикономика, стопанско управление, социология, право и политология.
– Да развие уменията за фокусиране върху социалните аспекти на икономиката, обществото и политиката, които са необходими за човешкото съществуване и средствата, с които то може да бъде осигурено.
– Да развие умения за оценка и сравнителен анализ на националните практики в областта на социалната политика
– Да насърчи самостоятелната ориентация към актуални теми на националната социална политика, в контекста на задълбочаването на европейската интеграция
Курсът е предназначен за студентите от специалностите „Макроикономика” и „Стопанско управление” от бакалавърска образователно-квалификационна степен. Разбирането на социалната политика изисква едновременно теоретични и емпирични познания за сложните процеси в социално-икономическото развитие на обществото. Затова учебната програма е разделена условна на две части, включващи теоретични и практически въпроси на социалната политика.
В първата, теоретична част, се разглеждат дефиниции, принципи, политико-икономическите и идеологически основи на социалната политика, моделите на социално развитие. Централен момент в тази част е идеята за държавата на общото благоденствие и принципите на Европейският социален модел – като система от общи ценности, норми и стандарти.
Втората част е насочена към конкретните политики и материално-правните норми, институционалното устройство и реалните проблеми на основните системи за социална защита – труд и заетост, доходи и бедност, социално осигуряване и подпомагане, здравеопазване и корпоративната социална политика.
Всяка тема включва решаването на практическа задача или дискусия по теоретични и практически въпроси на социалната политика като цяло и на отделните секторни политики.