Публикуван е новият брой (брой 1, 2024 г-). на научно списание „Сигурност и отбрана“. (https://institute.nvu.bg/bg/broi-na-spisanie/nauchno-spisanie-sigurnost-i-otbrana-godina-iii-broy-1-2024)
Трима преподаватели от катедра „Политически науки и национална сигурност“ са представени в списанието:
Доц. д-р Иван Станчев със статията „Експериментално изследване на тактическа стрелба във високорискови ситуации“ (https://institute.nvu.bg/bg/statia/eksperimentalno-izsledvane-na-takticheska-strelba-vav-visokoriskovi-situacii) . Представено е експериментално изследване, което определя основни характеристики на използването на огнестрелно оръжие в типични ситуации на конфронтации с въоръжени правонарушители. На основата на анализа на резултатите се синтезират изводи за развитие на тактическата стрелба, като учебна дисциплина, чиято методика се основава на принципите и правилата на специалната полицейска тактика.
Гл. ас. д-р Димитър Панчев публикува статията „Социологически аспекти на радикализацията и тероризма“ (https://institute.nvu.bg/bg/statia/sociologicheski-aspekti-na-radikalizaciyata-i-terorizma).
В публикацията се разгледат социологическите аспекти на процеса на радикализация, причините за тях и свързаните с тях процеси. Различните аспекти на проблема за радикализацията и нейните социални корени са представени чрез социологически теории и концепции като социализация, конвергентни среди, социален капитал и ресурсни мрежи, припокриващи се екосистеми, а по-плътното им описание е подкрепено с данни от емпирични изследвания и публично достъпни източници на информация.
Ас. Костадин Баков публикува статията „Новите реалности при синхронизирането на физическата сигурност и киберсигурността в дигиталните общества (https://institute.nvu.bg/bg/statia/novite-realnosti-pri-sinhroniziraneto-na-fizicheskata-sigurnost-i-kibersigurnostta-v)
Статията изследва преплитането на дигиталните технологии и физическия свят, което поставя началото на ера, в която сигурността вече не се ограничава до кибернетичната или физическата област, а обхваща и двете. Това налага преоценка на парадигмите за сигурност, като подчертава значението на синхронизираните стратегии за защита на нашите все по-дигитални общества. Важността на тази тема се състои в нейното значение за националната сигурност, икономическата стабилност и защитата на индивидуалните права и свободи
Интерактивният брой е достъпен на: https://institute.nvu.bg/sites/default/files/sc-journal/year-2024-1/mobile/index.html