Титуляр на курса: гл. ас. д-р Даниела Пастармаджиева

След успешно завръшване на курса, с придобитите знания студентите

  • ще знаят а) кои са основните принципи, понятия, алтернативни тенденции и закономерности в политиката и властта; б) за Политологията като самостоятелен клон в системата на обществените науки; в) кои са предметът, структурата, методите и функцията на Политологията; г) да дефинират и обяснят понятия и категории: власт, политика, гражданско и политическо общетсво, форма на държавно управление, форма на държавно устройство, политическа система, политически режим, политически процес.
  • ще могат а) да дефинират основните понятия на политическата наука, б) да анализират и оценяват проявленията на властнически отношения, политическо влияние и политическо господство, в) да разграничават и описват политическите явления, г) да идентифицират политическите проблеми.
  • Целта на курса е: а) да представи систематизиран подход за изучаване и интерпретация на аспектите на политическия процес и тенденциите в сферата на публичното, политическото и случващото се в самата политическа система; б) да създаде основни практикоприложни умения за анализ на конкретни ситуации на равнището на професионалното политологическо изследване; в) да създаде умения за практическо изграждане на институционални стратегии за реално политическо действие.

Курсът обхваща основните теоретични и практико-приложни направления на осмисляне и структуриране на властта и политиката. Изучават се основните дискурсивни анализи и теории за политиката, политическото, държавата, управлението, властта и елита. Курсът обхваща класическите теории и анализи в периода от античната древногръцка и римската политологична мисъл до анализите от новото време. Акцент се поставя върху разглеждането на основните принципи, алтернативни тенденции и закономерности в политиката и властта отбелязани в класическите текстове занимаващи се с политологичните проблеми. Описват се основни дискурси в социалното познание и мястото на политологията в него.