Д-р Саймън Ципис проведе лекция на тема “Сигурността на Черно море и Балканите от съвременна гледна точка след Студената война” пред студенти на Катедра “Политически науки и национална сигурност”.

Лекцията се проведе в хибридна среда, като се радваше на голям интерес от студенти от специалностите Политология, Национална сигурност, Мениджмънт на националната сигурност и антитероризма.

Д-р Ципис анализира днешните отношения на Балканите като наблегна на фактори като разпадът на Югославия, Съветския съюз и социалистическия блок от държави и новосформиралите се държави в резултат от събитията.

Сред анализираните проблеми на регионалната сигурност на Балканите бяха застъпени основно регионалните и локални конфликти, породени от сепаратизъм и етнически и религиозни различия, както и влиянието на Русия в Региона.

Основна тема на лекцията и обект на последвалата дискусия бе ролята на България на Балканите и в Черноморския регион.

Лекцията породи редица въпроси в сферата на антитероризма, ролята на Турция, НАТО и Европейският съюз, както и липсата на държава хегемон в района.

В заключение д-р Саймън Ципис добви, че между балканските държави, е малко вероятно да избухнат войни като руско-украинската.

Единствената държава обаче, която е мост между Балканите и Черноморския регион – държавата България – остава най-значимият участник в това геополитическо уравнение с всички произтичащи от това последствия.

* Саймън Ципис е доктор по Политически науки и международни отношения от университета в Бон, Германия. Придобил е магистърска степен  в Университета по национална сигурност в Тел Авив. Работил е 7 години в Института по национална сигурност в Израел.